Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny po terminie

Bartosz Majda09 czerwca 2021Komentarze (0)

Kiedy otrzymujesz wezwanie do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny jedną z ważniejszych rzeczy dla Ciebie jest termin. Termin w jakim powinieneś udzielić odpowiedzi.

Niestety często zdarza się, że termin ten jest wykorzystywany przez zamawiających do próby pozbycia się wykonawców. W tym celu np. wyznaczają termin 3 dniowy w piątek. Wskazują przy tym, że odpowiedzi powinieneś udzielić do poniedziałku do godziny 10.00 jeśli masz szczęście, a do 9.00 jeśli masz go mniej.

Termin na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny jest kwestią mającą duże znaczenie w praktyce. W dzisiejszym wpisie postaram się poruszyć najważniejsze kwestie z nim związane.

Złożenie wyjaśnień

Jak długi powinien być termin na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny?

Niestety zamawiający mają pełną dowolność w wyznaczaniu terminów na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny.

Z jednej strony jest to zrozumiałe. Składając ofertę powinieneś wiedzieć, jak ją skalkulowałeś. Tym samym powinieneś wiedzieć jakie składniki brałeś pod uwagę, jakie koszty planujesz przeznaczyć na pracowników, jaki planujesz zysk etc.

Z moich obserwacji wynika, że im bardziej doświadczony wykonawca, tym ma większe problemy z szybkim przygotowaniem wyjaśnień rażąco niskiej ceny.

Dlaczego?

Jest tak z powodu właśnie dużego doświadczenia i umiejętności kalkulowania oferty na podstawie wcześniejszych doświadczeń z realizacji podobnych umów. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne, ale wykonawcy nie zawsze mają czas na szczegółowe rozpisanie kosztów…

Dla przeciwwagi zwróć uwagę na cel składania wyjaśnień RNC.

Nie jest to działanie tylko dla działania, lecz ma na celu pomóc zamawiającemu w wyborze najkorzystniejszej oferty. Wynikiem tego wyboru powinna być prawidłowa realizacja zamówienia. Skoro tak to zamawiającemu powinno zależeć na tym, żebyś miał możliwość rzetelnego przygotowania i złożenia wyjaśnień.

W mojej ocenie termin na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny powinien być:

 1. przede wszystkim terminem możliwym do dotrzymania
 2. dostosowanym do realiów danego postępowania.

Na pewno takim terminem nie jest termin wyznaczany z piątku na niedzielę…

Co zrobić, gdy termin na złożenie wyjaśnień jest zbyt krótki?

Jeśli otrzymasz wezwanie do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny, w którym wyznaczony termin jest bardzo krótki powinieneś zareagować. Najlepiej od razu.

To co na pewno możesz zrobić bez głębszej analizy, to złożenie wniosku o wydłużenie tego terminu wraz ze wskazaniem, dlaczego termin ten powinien być przedłużony.

Drugim działaniem jakie możesz podjąć to wniesienie odwołania do KIO. Możliwość taką masz zarówno w przypadku przetargów poniżej jak i powyżej progów unijnych.

Pisałem o tym, że po nowelizacji PZP z 2021 roku obowiązek aktywnego reagowania na poczynania zamawiających dotyczy obu rodzajów postępowań (artykuł Konieczność większej aktywności wykonawcy w postępowaniach poniżej progów unijnych).

Jeżeli nie zareagujesz w żaden sposób to ciężko będzie coś zrobić w późniejszym terminie.

Złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny po terminie

Skutki złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny po terminie

Jeżeli nie złożysz odpowiednich wyjaśnień w wyznaczonym przez zamawiającego terminie to zamawiający będzie mógł na tej podstawie odrzucić Twoją ofertę.

Tak dobrze widzisz. Samo niezłożenie wyjaśnień w terminie stanowi podstawę do odrzucenia Twojej oferty. W takim przypadku zamawiający nie będzie musiał badać jaka jest zawartość Twoich wyjaśnień oraz czy faktycznie cokolwiek one wyjaśniają. Biorąc pod uwagę nadchodzące Euro2020 można powiedzieć, że oddajesz mecz walkowerem.

W ramach ciekawostki zwrócę Twoją uwagę na to, że przed nowelizacją z 2021 przepis dotyczące składania wyjaśnień rażąco niskiej ceny był bardziej liberalny i korzystny dla wykonawców. Podstawą do odrzucenia oferty było bowiem niezłożenie wyjaśnień.

Nie było natomiast mowy o terminie. Z tego względu zamawiający i KIO podchodziła do tego w ten sposób, że jeżeli wykonawca złożył jedne wyjaśnienia, a następnie je sam uzupełnił o było to działanie prawidłowe. Liczył się bowiem finalny efekt.

Przez to, że obecnie treść przepisu dotyczące złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny zawiera wprost wskazanie na termin wyznaczony przez zamawiającego w mojej ocenie nie ma większych szans na takie liberalne podejście.

Bartosz Majda
adwokat

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

***

Problemy praktyczne ze środkami komunikacji elektronicznej

W lutym wystąpiłem jako prelegent na konferencji dotyczącej zamówień sektorowych.

W ramach mojego wystąpienia omówiłem między innymi temat problemów ze środkami komunikacji elektronicznej z jakimi spotykają się wykonawcy.

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył jednej z poruszonych przeze mnie kwestii. Dokładnie będzie on dotyczył korzystania z poczty e-mail w trakcie postępowania [Czytaj dalej…]

***

Po przeczytaniu: „Złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny po terminie”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: