Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Jak wnieść odwołanie do KIO?

Bartosz Majda08 marca 2021Komentarze (0)

Dzisiaj przedstawię Ci kilka praktycznych aspektów związanych z wnoszeniem odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak zatem wnieść odwołanie do KIO?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne składanie odwołania do KIO, będziesz miał pewność, że Twoje odwołanie nie zostanie zwrócone z przyczyn formalnych.

Jak wnieść odwołanie do KIO

Jak wnieść odwołanie do KIO – forma

Tak jak w każdym postępowaniu sądowym czy też administracyjnym możesz złożyć odwołanie w tradycyjnej formie pisemnej.

Minusem tego rozwiązania jest to, że jeśli nie jesteś z Warszawy to taki sposób spowoduje, że Twój termin na wniesienia odwołania się skróci. Wynika to z tego, że Twoje odwołanie musi dotrzeć do Prezesa KIO przed upływem terminu na jego wniesienie.

Co ważne – nadanie odwołania w placówce operatora publicznego nie jest równoznaczne z wniesieniem odwołania w terminie. Jest to dość duża różnica pomiędzy innymi postępowaniami, a postępowaniem przed KIO.

Odwołanie do KIO elektronicznie

W związku z tym, że nie lubię skracać sobie terminów preferuję składanie odwołań do KIO w formie elektronicznej. Dzięki temu mam czas w zasadzie do północy ostatniego dnia terminu na wniesienia odwołania.

Jak podpisać odwołanie do KIO składane w postaci elektronicznej?

Dotychczas było tak, że wszelkie pisma inicjujące (odwołanie, przystąpienie) składane do KIO w postaci elektronicznej wymagały ich podpisania kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Ponadto do złożenia konieczne było skorzystanie z konta ePuap, gdyż elektroniczna skrzynka podawcza KIO korzystała z tego rozwiązania.

Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy doświadczałem katuszy, gdy ePuap nie chciał się załadować. Jeszcze gorzej bywało, gdy pozostawało mi już tylko złożenie podpisu kwalifikowanego, którego ePuap nie chciał zauważyć (mimo, że wczoraj go widział).

>>> Jak sporządzić wyjaśnienie rażąco niskiej ceny?

Na szczęście ustawodawca postanowił pomóc wszystkim wykonawcom i pełnomocnikom. W nowej PZP przewidział możliwość opatrzenia odwołania i złożenia go przez ePuap z wykorzystaniem podpisu zaufanego.

Oznacza to, że po zalogowaniu się do ePuap już nic złego nie powinno się wydarzyć. Będziesz mógł się podpisać podpisem zaufanym, który jest elementem ePuap (mam nadzieję, że nikt się nie obrazi za takie uproszczenie).

Jakie załączniki musi mieć odwołanie do KIO?

W kwestiach formalnych musisz pamiętać też o załącznikach. Obowiązkowo musisz załączyć:

  • dowód uiszczenia opłaty od odwołania do KIO;
  • dowód przekazania odwołania albo jego kopii zamawiającemu;
  • pełnomocnictwo lub inny dokument potwierdzający, że możesz działać w imieniu odwołującego.

W tym zakresie mam tylko jedną ważną uwagę.

Wpis od odwołania do KIO musisz wpłacić najpóźniej w dniu, w którym upływa termin na wniesienie odwołania.

Uchybienie temu terminowi spowoduje zwrot odwołania przyczyn formalnych. Oznacza to, że Twoje odwołanie nie zostanie rozpoznane przez KIO. Jeśli nie wpłacisz opłaty w terminie to nic nie da się z tym zrobić.

Bartosz Majda
adwokat

Zdjęcie Aaron Burden pochodzi z Unsplash

***

Brak współdziałania zamawiającego jako podstawa rozwiązania umowy

Zamawiający mogą wykluczyć Cię z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli w swoim CV masz wpadkę związaną z:

  • brakiem zrealizowania lub
  • nienależytym zrealizowaniem wcześniejszej umowy z zamawiającym publicznym [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: