Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której dowiedziałeś się, że Twój konkurent realizuje umowę dotyczącą zamówienia publicznego, o którym wcześniej nie słyszałeś?
Zaczynasz przeglądać TED lub BZP nerwowo zastanawiając się czy i kiedy przegapiłeś postępowanie. Nic nie znajdujesz. Zastanawiasz się co zrobić. Możesz rozważyć postępowanie w zakresie unieważnienia umowy o zamówienie publiczne.
Kto może wystąpić o unieważnienie umowy?
Dotychczas było tak, że jedynie Prezes Urzędu Zamówień Publicznych mógł wystąpić do sądu o unieważnienie umowy.
Wiązało się to z tym, że w celu dokonania unieważnienia musiałeś złożyć wniosek do Prezesa UZP i liczyć na to, że spojrzy on na Twój wniosek życzliwym okiem.
Nowelizacja wprowadzająca nowe PZP w 2021 r. dała możliwość występowania do sądu o unieważnienie umowy również wykonawcom, czyli także Tobie.
Warunek jaki musisz spełniać to posiadanie interesu w uzyskaniu danego zamówienia. Co ważne – uprawnienie to obejmuje zarówno zawarcie umowy podlegającej PZP jak i zmianę umowy podlegającej PZP.
Jak długo można wystąpić z wnioskiem o unieważnienie umowy?
Podstaw do wystąpienia z wnioskiem o unieważnienie umowy jest kilka. Można podzielić je na dwie kategorie, które mają wpływ na termin w jakim można z takim wnioskiem wystąpić do Sądu.
Krótszy termin wynosi miesiąc od chwili uzyskania wiedzy o przyczynach unieważniania, ale nie dłużej niż rok od zawarcia umowy. Możesz się na nim oprzeć, gdy na wynik przetargu miało wpływ działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami.
Dłuższy termin wynosi cztery lata od chwili zawarcia umowy. Termin ten możesz brać pod uwagę, gdy przy zawarciu umowy zamawiający dopuścił się ściśle określonych w PZP naruszeń. Nie będę wymieniał ich wszystkich, ale zwrócę uwagę na najistotniejsze według mnie:
- Zamawiający zawarł umowę bez ogłoszenia wszczynającego postępowanie,
- Zamawiający zawarł umowę przed upływem terminu na wniesienie odwoła do KIO (czyli wcześniej niż 5 lub 10 dni od dnia wyboru oferty jako najkorzystniejszej).
Po co występować o unieważnienie umowy?
Z Twojego punktu widzenia może być to najważniejsze pytanie. Bo wystąpienie o to, żeby unieważnić umowę, dla samego jej tylko unieważnienia raczej nie jest Twoim celem.
Przy długoterminowym planowaniu rozwoju swojej firmy może okazać, że samo unieważnienie przyniesie Ci korzyść. Jaką? Pozbawisz w ten sposób swoją konkurencję doświadczenia w realizacji danej umowy, co w kolejnych przetargach może okazać się kluczowe.
Drugim powodem może być chęć uzyskania do realizacji pozostałej części zamówienia. Jeśli świadczysz usługi lub dostawy i umowa to możesz chcieć unieważnić umowę, jeżeli jest kilkuletnia. Dzięki temu to co nie zostanie zrealizowane wchodzi to puli dla wykonawców, którzy mogą .
Trzecim powodem mogą być roszczenia odszkodowawcze od zamawiającego. Pisałem o tym, że niedawno Sąd Najwyższy szeroko otworzył wrota do dochodzenia roszczeń od zamawiających (artykuł tutaj). W niektórych sytuacjach może okazać się, że korzystne będzie najpierw przeprowadzenie postępowania o unieważnienie umowy, a następnie o odszkodowanie.
Bartosz Majda
adwokat
Zdjęcie: Steve Johnson
***
Czy zamawiający może zmieniać warunki udziału w postępowaniu?
Wyobraź sobie, że wygrałeś postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Nikt nie wniósł odwołania.
Zamawiający przesyła Ci projekt umowy, który podpisujesz, odsyłasz mu i ustalasz szczegóły dotyczące rozpoczęcia realizacji umowy.
Ba, masz ustalony termin podpisania protokołu przekazania terenu na poniedziałek rano [Czytaj dalej…]
***
Po przeczytaniu: „Unieważnienie umowy o zamówienie publiczne”, zapraszam również do lektury:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }