Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Wyjaśnienie rażąco niskiej ceny

Bartosz Majda20 października 2020Komentarze (0)

Prawidłowe wyjaśnienie rażąco niskiej ceny może zawarzyć na tym, czy złożona przez Ciebie oferta utrzyma się w przetargu (tj. nie zostanie odrzucona z powodu rażąco niskiej ceny). Tym samym będzie to miało  wpływ na to czy Twoja zostanie wybrana jako najkorzystniejsza.

Jak sporządzić wyjaśnienie rażąco niskiej ceny?

Sposobów wyjaśnienia rażąco niskiej ceny jest kilka. Wynika to z stanowiska KIO, które nie jest jednolite, a ponadto mocno ewoluowało w czasie.

Wskazuję, że najpopularniejsze są następujące:

  • Przedstawienie precyzyjnych wyliczeń i dowodów
  • Udzielenie odpowiedzi na pytania zamawiającego
  • Przedstawienie ofert podwykonawców

W dalszej części wskażę Ci kiedy możesz je stosować oraz jakie mają plusy i minusy.

Przedstawienie precyzyjnych wyliczeń i dowodów

Pierwszym sposobem jest precyzyjne przedstawienie sposobu kalkulacji swojej oferty oraz załączenie dokumentów potwierdzających wyliczenia.

W takim przypadku powinieneś przedstawić zamawiającemu wszystkie brane przez Ciebie elementy kosztotwórcze. Wskaż też ich wartości oraz opisz jaki miały wpływ na ukształtowanie oferty.

W mojej ocenie jest to sposób najlepszy pomimo tego, że jest najbardziej czasochłonny. Ryzyko jakie ze sobą niesie to ewentualne próby wyłapania błędów przez konkurentów lub zamawiającego, które mogą prowadzić do podważania złożonych wyjaśnień.

W celu uniknięcia zarzutów ze strony konkurencji warto zastrzec wyjaśnienia rażąco niskiej ceny jako stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Jak to zrobić napiszę innym razem.

Udzielenie odpowiedzi na pytania zamawiającego

Drugim sposobem jest skoncentrowanie się wyłączenie na pytaniach zadanych przez zamawiającego.

Często zdarza się, że w wezwaniach do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny zamawiający ograniczają się wyłączenie do wskazania przesłanek ustawowych. Jednocześnie nie wskazują w żaden sposób, co budzi ich wątpliwości.

W opisanych powyżej przypadkach KIO stała się bardzo liberalna i uznaje, że skoro zamawiający pyta ogólnie, to wystarczy, że Twoja odpowiedź też może być ogólna.

W mojej ocenie oparcie wyjaśnień tylko na ogólnych stwierdzeniach, mieszczących się jednocześnie w pytaniach zamawiającego, niesie ze sobą duże ryzyko, że KIO uzna je za zbyt ogólne. Tutaj linia pomiędzy zbyt ogólnikowym, a prawidłowym wyjaśnieniem jest bowiem bardzo cienka.

W związku z tym powinieneś dokładnie rozważyć czy korzystać z tego rozwiązania, zwłaszcza jeśli możesz złożyć konkretne wyjaśnienia.

Przedstawienie ofert podwykonawców

Trzecim sposobem jest przedstawianie ofert podwykonawców, którzy niemalże w całości pokrywają się z ofertami wykonawców.

Rozwiązanie to jest oczywiście prawidłowe, jeżeli faktycznie przy sporządzaniu oferty dokonałeś badania rynku i zebrałeś oferty podwykonawców, z których być może skorzystasz w toku realizacji umowy.

Jestem jednak zdecydowanym przeciwnikiem „dorabiania” oferty podwykonawców już po fakcie, wyłącznie w celu wykazania, że oferta została sporządzona prawidłowo. Po pierwsze, rodzi to ryzyko wykrycia nieprawidłowości. W konsekwencji możesz być wykluczony z przetargu z powodu wprowadzenia zamawiającego w błąd poprzez oświadczenie nieprawdy. Po drugie, preparowanie dokumentów w celu uzyskania przetargu jest przestępstwem.

Który sposób wyjaśniania rażąco niskiej ceny wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu wyjaśnień. Wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdujesz oraz rodzaju postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego wyjaśnienia mają dotyczyć.

Inaczej bowiem sporządzać będziesz wyjaśnienia w branży budowlanej, a inaczej w przypadku usług sprzątania. Co więcej – nawet w branży budowlanej inaczej możesz wyjaśniać możesz rażąco niską cenę, gdy zaoferowałeś wynagrodzenie ryczałtowe, a inaczej gdy kosztorysowe.

Wszystko zależy od Twojej indywidulanej sytuacji. Gdybyś potrzebował konsultacji lub wsparcia napisz.

Bartosz Majda
adwokat

***

Wypowiedzenie umowy o zamówienie publiczne przez wykonawcę

W ostatnim czasie mam wrażenie, że mój blog powinien zmienić nazwę na rozwiązanie umowy PZP 😉

Coraz częściej otrzymuję pytania w jaki sposób wykonawca może wypowiedzieć lub odstąpić od umowy zawartej na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Jest to niestety wynikiem bardzo trudnej sytuacji rynkowej oraz dużej niechęci zamawiających do wprowadzania zmian w umowach. Zmian, które mają na celu [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: