W ostatni piątek byłem na konferencji web.lex w Warszawie. Było to spotkanie wspaniałych prawników, którzy dzielą się swoją wiedzą poprzez blogi prawnicze. Przy okazji miałem możliwość odświeżenia mapy kulinarnej stolicy i zaskoczyło mnie to, że ceny są korzystniejsze niż w Poznaniu.
Czyżby inflacja była w stolicy mniejsza?
Kwestia inflacji jest jednym z elementów, które wspominają moi klienci, gdy zwracają się do mnie z prośbą o pomoc przy negocjacjach z zamawiającymi.
Jeśli zastanawiasz się jak uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych za chwilę pokażę Tobie istniejące rozwiązania.
Waloryzacja umowy
Pierwszym i teoretycznie najprostszym sposobem jest skorzystanie z klauzul waloryzacyjnych zawartych w umowie. Jeżeli takie są oczywiście są.
Niestety nie są one obowiązkowe w każdym przypadku. Jeśli nie widzisz ich w swojej umowie to nie znaczy, że jest z nią coś nie tak. Po prostu zamawiający uznał, że dobrowolne ich wprowadzenie nie jest przydatne lub celowe.
Nawet jeśli znalazłeś klauzule waloryzacyjne w swojej umowie może okazać się, że próba uzyskania czegokolwiek z ich wykorzystaniem to droga przez mękę.
Jest to możliwe i to pomimo tego, że teoretycznie powinny działać automatycznie. Niestety często tak nie jest.
Wniosek o podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych
Drugim sposobem jest złożenie wniosku o podwyższenie wynagrodzenia. Tak po prostu. Pozwalają na to przepisy PZP dotyczące zmiany umów.
Jest to podstawa niezależna od klauzul waloryzacyjnych.
Nie mogę. W umowie nie mam klauzul waloryzacyjnych. Nie da się. Jeśli przedstawi Pan podstawy prawne do zmiany umowy to się zastanowimy.
Po rozmowie z klientem sporządziliśmy wniosek o podwyższenie wynagrodzenia. Wskazaliśmy w nim podstawy do działania. Po wymianie pism zamawiający uznał naszą argumentację i podniósł wysokość wynagrodzenia.
Co ważne – aneks zmieniający dał klientowi możliwość rozliczenia już wykonanych usług po nowych, wyższych stawkach.
Zwiększenie wynagrodzenia przez Sąd
Niestety nie zawsze zamawiający podchodzą do wykonawców racjonalnie i po partnersku.
Jeżeli jesteś w takiej sytuacji to pamiętaj, żeby zakomunikować zamawiającemu, że nie godzisz się na taką sytuację. Wskaż mu również, że będziesz dochodzić zwiększenia wynagrodzenia.
Dlaczego?
Jeżeli będziesz realizował umowę bez zakomunikowania, że do niej dokładasz i nie godzisz się na to, szanse na dochodzenie swoich roszczeń w Sądzie znacząco spadną. Sąd może bowiem uznać, że godziłeś się na to. Co gorsza, może wręcz uznać, że nie dałeś zamawiającemu szansy za dobrowolne zapłacenie większej kwoty.
Bartosz Majda
adwokat
Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash
***
Termin na odwołanie do KIO
Wielkimi krokami zbliża się majówka. Zwykle jest to okres obfitujący w spotkania przy grillu w gronie przyjaciół lub wyjazdy rodzinne. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, wyjechać będzie nieco trudniej z powodu ograniczeń covidowych.
Jedna rzecz na pewno nie uległa i ulegnie jednak zmianie. Rzeczą tą są terminy na wniesienie odwołania do KIO [Czytaj dalej…]
***
Przeczytaj także te artykuły:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }