Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Jak uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych?

Bartosz Majda24 maja 2022Komentarze (0)

W ostatni piątek byłem na konferencji web.lex w Warszawie. Było to spotkanie wspaniałych prawników, którzy dzielą się swoją wiedzą poprzez blogi prawnicze. Przy okazji miałem możliwość odświeżenia mapy kulinarnej stolicy i zaskoczyło mnie to, że ceny są korzystniejsze niż w Poznaniu.

Czyżby inflacja była w stolicy mniejsza?

Kwestia inflacji jest jednym z elementów, które wspominają moi klienci, gdy zwracają się do mnie z prośbą o pomoc przy negocjacjach z zamawiającymi.

Jeśli zastanawiasz się jak uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych za chwilę pokażę Tobie istniejące rozwiązania.

Jak uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych

Waloryzacja umowy

Pierwszym i teoretycznie najprostszym sposobem jest skorzystanie z klauzul waloryzacyjnych zawartych w umowie. Jeżeli takie są oczywiście są.

Niestety nie są one obowiązkowe w każdym przypadku. Jeśli nie widzisz ich w swojej umowie to nie znaczy, że jest z nią coś nie tak. Po prostu zamawiający uznał, że dobrowolne ich wprowadzenie nie jest przydatne lub celowe.

Nawet jeśli znalazłeś klauzule waloryzacyjne w swojej umowie może okazać się, że próba uzyskania czegokolwiek z ich wykorzystaniem to droga przez mękę.

Jest to możliwe i to pomimo tego, że teoretycznie powinny działać automatycznie. Niestety często tak nie jest.

Jakiś czas temu zwrócił się do mnie potencjalny klient z zapytaniem czy przygotuję pismo dotyczące zwiększenia jego wynagrodzenia. Wstępnie się zgodziłem. Okazało się, że w umowie jest klauzula waloryzacyjna. Była jednak tak skonstruowana, że skorzystanie z niej wymagało szczegółowych danych kosztorysowych, których ja nie posiadałem. Klient również. Z tego powodu skorzystanie z klauzuli okazało się w praktyce niemożliwe.

Wniosek o podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych

Drugim sposobem jest złożenie wniosku o podwyższenie wynagrodzenia. Tak po prostu. Pozwalają na to przepisy PZP dotyczące zmiany umów.

Jest to podstawa niezależna od klauzul waloryzacyjnych.

W ubiegłym miesiącu zwrócił się do mnie klient z prośbą o pomoc przy podwyższeniu swojego wynagrodzenia. Sprawa dotyczyła usług przewozowych. Kluczowym czynnikiem cenotwórczym był w tym przypadku zakup paliwa. Koszty z tym związane wzrosły o około 35 %. Na pierwszy wniosek klienta o podwyższenie wynagrodzenia zamawiający odpowiedział:

Nie mogę. W umowie nie mam klauzul waloryzacyjnych. Nie da się. Jeśli przedstawi Pan podstawy prawne do zmiany umowy to się zastanowimy.

Po rozmowie z klientem sporządziliśmy wniosek o podwyższenie wynagrodzenia. Wskazaliśmy w nim podstawy do działania. Po wymianie pism zamawiający uznał naszą argumentację i podniósł wysokość wynagrodzenia.

Co ważne – aneks zmieniający dał klientowi możliwość rozliczenia już wykonanych usług po nowych, wyższych stawkach.

Zwiększenie wynagrodzenia przez Sąd

Niestety nie zawsze zamawiający podchodzą do wykonawców racjonalnie i po partnersku.

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji to pamiętaj, żeby zakomunikować zamawiającemu, że nie godzisz się na taką sytuację. Wskaż mu również, że będziesz dochodzić zwiększenia wynagrodzenia.

Dlaczego?

Jeżeli będziesz realizował umowę bez zakomunikowania, że do niej dokładasz i nie godzisz się na to, szanse na dochodzenie swoich roszczeń w Sądzie znacząco spadną. Sąd może bowiem uznać, że godziłeś się na to. Co gorsza, może wręcz uznać, że nie dałeś zamawiającemu szansy za dobrowolne zapłacenie większej kwoty.

Bartosz Majda
adwokat

Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash

***

Termin na odwołanie do KIO

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Zwykle jest to okres obfitujący w spotkania przy grillu w gronie przyjaciół lub wyjazdy rodzinne. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, wyjechać będzie nieco trudniej z powodu ograniczeń covidowych.

Jedna rzecz na pewno nie uległa i ulegnie jednak zmianie. Rzeczą tą są terminy na wniesienie odwołania do KIO [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj także te artykuły:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: