Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Inflacja 2022 a zmiana wynagrodzenia wykonawcy w zamówieniach publicznych

Bartosz Majda16 stycznia 2023Komentarze (0)

Piątek 13 u części osób budzi większe lub mniejsze emocje.

W tym roku emocje zapewnił nam Prezes GUS. Wydał on bowiem komunikat w sprawie tzw. wskaźnika inflacji.

Komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. dostępny jest tutaj.

Inflacja 2022 a zmiana wynagrodzenia

Oficjalnie zatem inflacja wyniosła 14,4%

Dlaczego o tym piszę?

W ostatnim artykule (https://jakwygracprzetarg.pl/zmiana-wynagrodzenia-w-zamowieniach-publicznych-nowe-zasady/) wskazywałem na nowe możliwości jakie w zakresie występowania o zmiany wynagrodzenia mają wykonawcy.

Przywołany przeze mnie wskaźnik może być stosowany jako wartość o jaką wynagrodzenie ulegnie zmianie.

Z moich obserwacji wynika, że część zamawiających korzysta z dobrodziejstw wprowadzonych Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Część jednak nadal stoi na niezmiennym stanowisku, że zmieniać nie wolno (nie wiem dlaczego). Można im jednak pomóc i pokazać, że ustawodawca czasem pamięta również o tych mniejszych – czyli wykonawcach. Dzięki ww. ustawie nie będzie nadużyciem urealnienie wynagrodzenia wykonawcy, do czego namawiam.

Z drugiej strony brak takiego urealnienia może spowodować, że wykonawcy będą chcieli rozwiązać umowy z zamawiającymi, do czego będą mieli prawo. O tym jak może to wyglądać pisałem niedawno (https://jakwygracprzetarg.pl/wypowiedzenie-umowy-o-zamowienie-publiczne-przez-wykonawce/)

Bartosz Majda
adwokat

Zdjęcie: Karolina Grabowska

***

Zmiana wynagrodzenia w zamówieniach publicznych – nowe zasady

Długi weekend listopadowy poza chwilami wypoczynku, biegami z okazji Święta Niepodległości i innymi uroczystościami upamiętniającymi to wydarzeni przyniósł jeszcze jedną rzecz.

Rzeczą tą jest zmiana w ustawie Prawie zamówień publicznych, która weszła w życie 10 listopada 2022 r.

Dlaczego jest ona na ważna? Dzięki niej niemalże każdy wykonawca ma możliwość wystąpienia o zmianę (czyli podwyższenie) swojego wynagrodzenia.

W dalszej części wpisu przedstawię Ci jak możesz wystąpić do zamawiającego o zmianę wynagrodzenia i na jakich zasadach może to nastąpić [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: