Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Konieczność większej aktywności wykonawcy w postępowaniach poniżej progów unijnych

Bartosz Majda01 lutego 2021Komentarze (0)

Jak już pewnie zauważyłeś od początku 2021 mamy nową ustawę Prawo zamówień publicznych.  Jaka jest tego w zasadzie jeszcze nikt nie wie, bo zamawiający wstrzymali się z ogłaszaniem postępowań.

Ciekawą statystykę w tym zakresie możesz znaleźć w artykule Sławomira Wikariaka na Gazecie Prawnej https://www.gazetaprawna.pl >>

Na szczęście zastój na rynku zamówień publicznych i okres wyczekiwania nie mogą trwać wiecznie. W związku z tym chcę zwrócić Twoją uwagę na dość istotną zmianę jaka weszła w życie wraz z nowymi przepisami.

Nieograniczone odwołania do KIO

Wprowadzona została możliwość nieograniczonego składania odwołań do KIO w postępowaniach poniżej progów unijnych.

Oczywiście pisząc o nieograniczonej możliwości używam uproszczenia, ponieważ nadal istnieje ogólny katalog przesłanek pozwalających na złożenie odwołania. Różnica natomiast jest taka, że od 2021 możesz złożyć odwołanie na każde działanie lub zaniechania zamawiającego, które jest niezgodne z przepisami PZP.

Dotychczas bowiem w postępowaniach poniżej progów unijnych prawo to miałeś ograniczone wyłączenie do sześciu przypadków wymienionych w PZP.

Konieczność aktywnego podejmowania działań w postępowaniach poniżej progów

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie takie wydaje się nieść same korzyści i w zasadzie tak jest. Dlaczego w zasadzie? Pojawia się bowiem jeden dodatkowy, lecz znaczący obowiązek po stronie wykonawców. Jest nim konieczność bieżącego reagowania na to co się dzieje w postępowaniu.

Dotychczas mogłeś oczekiwać do czasu dokonania przez zamawiającego wyboru najkorzystniejszej oferty. W ramach zaskarżania tej czynności mogłeś konstruować zarzuty odnośnie wszelkich czynności i zaniechań, które doprowadziły do tegoż wyboru.

Od nowego roku z kolei poszczególne czynności, które prowadzić będą bezpośrednio do odrzucenia Twojej oferty lub wyboru innego wykonawcy powinny być przez Ciebie zaskarżane na bieżąco.

W postępowaniach poniżej progów unijnych jest to nowością, podczas gry w postepowaniach powyżej progów niezbędnym standardem.

W ramach ciekawostki tylko dodam, że temat mimo, że jest nowy, to tak w zasadzie jest dość stary. Wynika to z tego, że nowa PZP przywraca rozwiązania, które były stosowane kilka lat temu.

Co ciekawe – podobnej tematyki dotyczył wpis z mojego pierwszego bloga z 2014 roku (zobacz tutaj: http://publicznezamowienia.eu >>

Aktywnie czyli jak?

Wymóg wzmożonej aktywności w mojej ocenie będzie miał zastosowanie przede wszystkim przy dokonywaniu przez zamawiających oceny Twojej oferty pod kątem spełniania warunków udziału w postępowaniu (tzw. kryteria podmiotowe i podmiotowe środki dowodowe).

Jeżeli zamawiający stwierdzi, że przedstawione przez Ciebie referencje nie potwierdzają Twojego doświadczenia, to masz dwa rozwiązania:

 • jeśli uważasz, że Twoje referencje mogą być wadliwe – przesyłasz nowe referencje;
 • jeśli uważasz, że Twoje referencje są prawidłowe – składasz odwołanie do KIO.

Dlaczego tak?

Jeżeli nie zaskarżysz czynności wezwania Cię do złożenia nowych referencji to nie będziesz mógł się powoływać na to, że te pierwotnie złożone są prawidłowe, jeśli zamawiający na tej podstawie wykluczy Cię z postępowania.

W takiej sytuacji jest bardzo prawdopodobne, że KIO uzna taki zarzut za spóźniony.

Aktywnie, ale co z kosztami?

Po dotychczasowej lekturze może wydawać Ci się, że znów jest pod górkę. Widzisz też piętrzące się koszty udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Na pocieszenie dodam jednak, że koszty udziału w postępowaniu przez KIO nie zmieniły się i możesz nimi zarządzać w sposób jaki opisałem już tutaj>>.

Zaniechanie przez Ciebie wniesienia odwołania w terminie skutkować będzie natomiast brakiem możliwości ochrony Twoich praw. Nie dasz też zamawiającemu podstawy i możliwości do samodzielnego poprawienia swojego działania lub zaniechania.

Zmiany takie zdarzają się, a po wniesieniu odwołania nawet dość często.

Bartosz Majda
adwokat

***

Co zaznaczyć w JEDZ, gdy miałeś problemy z realizacją umowy?

Dzisiejszym wpisem chcę podzielić się z Tobą tym, co usłyszałem podczas debaty przeprowadzonej przez Lewiatan.

Jej temat był następujący: Problemy z wykonaniem umowy a podstawy wykluczenia z przetargów publicznych.

Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych tj. wykonawców [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: