Czasami zdarza się, że wiesz, że oferta, którą złożyłeś zawiera błędy w kalkulacji. Może to wynikać z pominięcia jakichś elementów przy wycenie lub błędu pracownika, który ofertę sporządzał.
W takim przypadku „załapanie się” na próg rażąco niskiej ceny jest szansą na to, aby wyjść z przetargu z twarzą i bez ponoszenia znacznych kosztów.
Pytanie jakie rodzi się niemalże automatycznie to czy i jaki wpływ na wadium ma rażąco niska cena. W dzisiejszym artykule odpowiem na najistotniejsze kwestie z tym związane.
Czy złożenie oferty zawierającej rażąco niską cenę stanowi podstawę do zatrzymania wadium?
Jeżeli złożysz ofertę zaniżoną, źle skalkulowaną, która w rezultacie zawiera rażąco niską cenę to nie stanowi to podstawy do zatrzymania wadium.
Żeby nie było zbyt prosto – nie stanowi samodzielnej podstawy, ale w połączeniu z Twoją niefrasobliwością lub sprytem zamawiającego może do tego doprowadzić.
Jak? Zobaczysz w kolejnych akapitach 😉
Czy brak złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny ma wpływ na zatrzymanie wadium?
Również brak udzielenia przez Ciebie odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny nie stanowi podstawy do zatrzymania wadium.
Oczywiście jest to mało profesjonalne, ale nikt nie może wyciągać negatywnych konsekwencji z powodu braku Twojego działania w tym zakresie. Oczywiście tylko w zakresie wadium.
Nawet w sytuacji, gdy wprost napiszesz, że źle skalkulowałeś swoją ofertę, to również wtedy zamawiający nie może zatrzymać Twojego wadium.
Co może pójść nie tak? Kiedy zamawiający może zatrzymać wadium?
Z tego co napisałem dotychczas wydawać by się mogło, że wszystko jest proste i możesz robić co chcesz. Życie (i zamawiający) potrafi pisać jednak oryginalne scenariusze. Poniżej przedstawię Ci historię jednego z moich Klientów:
Wykonawca złożył ofertę, która zawierała błąd w kalkulacji. Przy jej sporządzaniu nie zostały wzięte pod uwagę wszystkie składniki zawarte w kosztorysie inwestorskim. Z tego powodu oferta była znacząco niższa od pozostałych. Zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny. W odpowiedzi wykonawca napisał wprost o swoim błędzie i wniósł o odrzucenie swojej oferty.
Ku swojemu zdumieniu, zamiast informacji o odrzuceniu jego oferty otrzymał informację o wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej. Kwestię rażąco niskiej ceny zamawiający całkowicie pominął. Na ponowne wnioski o odrzucenie jego oferty zamawiający nie reagował i wezwał wykonawcę do zawarcia umowy.
Wykonawca odmówił zawarcia umowy i wskazał, że jego oferta jest wybrana niezgodnie z PZP i powinna być odrzucona. Pech chciał, że żaden z pozostałych wykonawców nie złożył odwołania do KIO.
Po upływie terminu na zawarcie umowy zamawiający poinformował wykonawcę, że zatrzymuje wadium. Jako powód wskazał odmowę przez wykonawcę podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Czy zamawiający mógł tak postąpić?
Teoretycznie tak, gdyż spełniła się przesłanka do zatrzymania wadium. Kwestią sporną w całej sprawie jest to, czy doprowadzenie do sytuacji, w której miałaby zostać zawarta umowa z wykonawcą, który powinien być odrzucony było prawidłowe i skuteczne.
Podsumowując – sam brak udzielenia odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny lub złożenie wadliwych wyjaśnień nie stanowią podstawy do zatrzymania wadium.
Bartosz Majda
adwokat
Zdjęcie: Mikhail Nilov
***
Waloryzacja wynagrodzenia w zamówieniach publicznych
Ostatnie miesiące nie są zbyt łaskawe dla przedsiębiorców – inflacja, Polski Ład, obostrzenia związane z Covid.
Jeżeli jesteś wykonawcą biorącym udział w zamówieniach publicznych Twoją dodatkową bolączką jest wzrost cen materiałów i surowców.
Celowo nie wskazuje tutaj tylko na branżę budowlaną [Czytaj dalej…]
***
Po przeczytaniu: „Rażąco niska cena a wadium”, zapraszam również do lektury:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }