Niecałe 50 dni do wejścia w życie nowych przepisów
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych zbliża się wielkimi krokami i pozostało już tylko 49 dni do rozpoczęcia obowiązywania nowych przepisów.
Im bliżej tego terminu tym robi się goręcej, gdyż co jakiś czas pojawiają się informacje o nowych propozycjach zmian do nowiutkiej, jeszcze nie wypróbowanej w praktyce PZP.
Rezygnacja z zamówień bagatelnych – dlaczego?
Najnowszą zmianą jaka została zapowiedziana (wzmianka na stronie UZP) dotyczy rezygnacji z tzw. zamówień bagatelnych.
W dużym skrócie i uproszczeniu zamówienia bagatelne w nowej PZP mają to być zamówienia:
- o wartości od 50 tys. do 130 tys. zł
- wyłączone spod stosowania PZP
- o których informacja ma być publikowana w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Teoretycznie nie wygląda to ani imponująco, ani ciekawie.
Jednakże biorąc pod uwagę wartość tych zamówień w skali krajowej wynoszącą ok. 35 mld zł rocznie (za DGP) okazuje się, że jest to rynek dość interesujący z punktu widzenia wykonawców.
Dlaczego zamówienia bagatelne powinny pozostać w nowej PZP
W mojej ocenie rezygnacja z zamówień bagatelnych, a przede wszystkim tłumaczenie jej nadmiernym obciążaniem zamawiających, jest błędem.
W pierwszej kolejności zwracam uwagę, że obowiązki dotyczące ogłoszeń w zakresie zamówień bagatelnych nie są niczym nowym dla zamawiających. Zwiększy się ilość ogłoszeń, ale sposób ich dodawania oraz platforma do ogłoszeń są zamawiającycm doskonale znane.
Ponadto dokonując ogłoszeń zamawiający mogą ułatwić sobie postępowania. Zamiast wysyłać zaproszenia do składania ofert do wybranych przez siebie wykonawców mogą liczyć na złożenie ofert przez wykonawców zainteresowanych realizacją zamówienia.
Jeżeli będzie obowiązek publikowania informacji również o zamówieniach bagatelnych, to mniejsza będzie pokusa u zamawiających, aby dokonywać podziałów lub wydzieleń z zamówień, tylko po to by „załapać” się na wyłączenie ze stosowania PZP.
Zamawiający nie wydatkują swoich prywatnych środków. Wydatkowanie środków publicznych powinno być związane z jak największą przejrzystością i możliwością kontroli.
Jedynie w przypadku wiedzy na temat tego na co i w jakim czasie zamawiający zamierza przeznaczyć środki ze swojego budżetu można mówić o przestrzeganiu tych zasad.
Z punktu widzenia wykonawców szczególnie istotne z kolei jest to, że że możliwość ubiegania się o zamówienia bagatelne stanowić będzie podstawę do budowania doświadczenia przez mniejszych lub nowych wykonawców.
Dzięki temu rynek zamówień publicznych może otworzyć się na nowe możliwości, a tym samym stać się bardziej konkurencyjny.
Podsumowując uważam, że zamówienia bagatelne są potrzebne. I to bardzo.
Bartosz Majda
adwokat
***
Inflacja 2022 a zmiana wynagrodzenia wykonawcy w zamówieniach publicznych
Piątek 13 u części osób budzi większe lub mniejsze emocje.
W tym roku emocje zapewnił nam Prezes GUS. Wydał on bowiem komunikat w sprawie tzw. wskaźnika inflacji.
Komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. dostępny jest [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie, czy zatem mam rozumieć, że jeśli np. jednostka wojskowa będzie chciała kupić sprzęt biurowy w cenie np. 70 tys. to po prostu będzie mogła skorzystać z dowolnej oferty na rynku?
Rafał
Panie Rafale, odpowiadając na Pana pytanie wprost – tak.
Jest to wynikiem tego, że w przypadku zamówień poniżej 30 tys. euro (a od stycznia 2021 r. poniżej 130 tys. zł) zamawiający nie są zobowiązani do stosowania PZP. Jednak przy dokonywaniu zamówień muszą kierować się zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych czyli m. in. celowością i gospodarnością.
Omówione przeze mnie zmiany w zamówieniach bagatelnych nic w tym zakresie nie zmieniały.Jedyna zmiana miała poradzić do tego, że o istnieniu takich zamówień zamawiający musieliby przed ich udzieleniem informować w BZP. Miało to pozwolić na składania ofert jak najszerszej grupie wykonawców. W związku z tym, że zostaje po staremu, o możliwości złożenia oferty dowiedzą się tylko te podmioty, do których wykonawcy wyślą zaproszenia do składania ofert.