Upłynął właśnie pierwszy kwartał obowiązywania nowego Prawa zamówień publicznych. W jednym z poprzednich wpisów Nowe podstawy wykluczenia z postępowania… wskazywałem na najważniejsze w mojej ocenie zmiany w zakresie podstaw wykluczenia z postępowań.
Dziś przyszła pora na self-cleaning czyli wykazywanie zamawiającemu, że jednak jesteś dobrym, rzetelnym wykonawcą i dasz radę.
Kiedy skorzystać z self-cleaning?
Jeżeli czytasz SWZ i widzisz, że z jakichś powodów możesz zostać wykluczony z postępowania (przesłanki wykluczenia zawarte są w art. 108 PZP i art. 109 PZP) to powinieneś rozważyć możliwość skorzystania z procedury samooczyszczenia, czyli tzw. self-cleaning.
Bardzo istotne jest to, że do samooczyszczenia powinieneś podejść na poważnie od początku, czyli od chwili, gdy decydujesz się złożyć ofertę.
Kiedy składać wyjaśnienia w ramach samooczyszczenia?
W PZP nie znajdziesz informacji o tym, kiedy takie oświadczenie i dowody powinieneś złożyć.
Jednakże na bazie starej PZP KIO wypracowało dość jednolite stanowisko. Wynika z niego, że jeżeli chcesz skorzystać z procedury samooczyszczenia to powinieneś:
- sam zakomunikować, że istnieją podstawy do wykluczenia Cię z postępowania;
- sam złożyć wyjaśnienia i udowodnić, że pomimo istnienia przesłanek do wykluczenia Cię z postępowania powinieneś dostać szansę na jego realizację, bo się poprawiłeś;
- złożyć wyjaśnienia najpóźniej z chwilą składania oferty.
Oczywiście wśród orzeczeń KIO znajdziesz również takie, które prezentują skrajnie odmienne stanowisko. Zgodnie z nim możesz czekać na wezwanie od zamawiającego i nie przyznawać się do niczego.
Działania wewnętrzne w firmie niezbędne dla samooczyszczenia
Najważniejszą zmianą w zakresie self-cleaning jest dodanie przykładowego katalogu działań wewnątrz firmy, których przeprowadzenie przez Ciebie powinno skutkować uznaniem przez zamawiającego, że jesteś rzetelny.
Te przykładowe środki techniczne, organizacyjne i kadrowe prezentują się następująco:
- zerwanie wszelkich powiązania z osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za nieprawidłowe postępowanie wykonawcy,
- zreorganizowanie personelu,
- wdrożenie system sprawozdawczości i kontroli,
- utworzenie struktury audytu wewnętrznego do monitorowania przestrzegania przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów,
- wprowadzenie wewnętrznych regulacji dotyczących odpowiedzialności i odszkodowań za nieprzestrzeganie przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów.
Wcześniej było bowiem tak, że miałeś w tym zakresie pełną swobodę. Jednak jak to z pełną swobodą bywa zamawiający często oceniali Cię przez pryzmat sympatii do Ciebie lub Twojego konkurenta. W rzeczywistości nie weryfikowali samych wyjaśnień. Bo w sumie to czy zamawiający uzna czy też nie Twoją rzetelność jest rzeczą ciężko weryfikowalną.
Wskazany nowy katalog w mojej ocenie pozwoli podejść do wyjaśnień składanych w ramach self-cleaning w sposób zbliżony jak do samej oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu tj. spełnia/ nie spełnia, jest/ nie ma. Jeśli w wyjaśnieniach zawrzesz przynajmniej ww. elementy to istnieje duża szansa na to, że zamawiający uzna Cię za rzetelnego.
Bartosz Majda
adwokat
***
Odwołanie do KIO a termin związania ofertą
W moim ostatnim wpisie (link) wskazałem Ci jak ważne jest obecnie aktywne podejmowanie działań w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Nowa PZP przyniosła wiele zmian w stosunku do poprzedniej ustawy.
Jedną z nich, na którą mogłeś nie zwrócić uwagi, jest wpływ wniesienia odwołania do KIO na termin związania ofertą [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }