Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Żądanie dokumentów od podwykonawców

Bartosz Majda27 maja 2021Komentarze (0)

Kiedy sporządzasz ofertę na pewno analizujesz, czy dasz radę zrealizować umowę samodzielnie czy też będziesz się wpierać podwykonawcami.

Jeżeli udział podwykonawcy jest Ci potrzebny do tego, aby wykazać, że spełniasz warunki w postępowaniu, to od takiego podwykonawcy zbierasz niezbędne dokumenty i oświadczenia. Mogą być to m. in. zaświadczenia z KRS, ZUS, US.

A co a przypadku innych podwykonawców? Takich, którzy nie udzielają Ci swoich zasobów, a jedynie będą realizować jakieś roboty. Czy zamawiający może żądać dokumentów od tych podwykonawców?

Żądanie dokumentów od podwykonawców

Realizacja umowy z udziałem podwykonawców

Jeżeli decydujesz się na realizowanie umowy z udziałem podwykonawców to musisz liczyć się z tym, że zamawiający może zażądać od Ciebie dokumentów, które potwierdzą, że nie podlegają oni wykluczeniu z postępowania.

Bardzo istotne jest to, że zamawiający ma możliwość żądania takich dokumentów tylko wtedy, gdy przewidział to w dokumentach postępowania. Jeżeli zatem SWZ lub OPZ milczą na ten temat to możesz odetchnąć z ulgą.

W takiej sytuacji zamawiający może oczekiwać od Ciebie przedstawienia dokumentów. Jednak tylko dotyczących tych podwykonawców, na których zasobach opierałeś się przy wykazywaniu, że spełniasz warunki udziału w postępowaniu.

>>> Czy zamawiający musi wezwać do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny?

Co w sytuacji, gdy podwykonawca nie wykaże, że nie podlega wykluczeniu?

Może okazać się, że zgłoszony przez Ciebie podwykonawca nie będzie w stanie wykazać, że nie podlega wykluczeniu. Powodów mogą być tysiące. Najbardziej prozaiczne i najczęściej spotykane to czas oczekiwania na decyzję z US, ZUS o braku zaległości.

W takiej sytuacji zamawiający może żądać od Ciebie, abyś w ściśle przez niego określonym terminie zastąpił tego podwykonawcę innym. Jeżeli tego nie zrobisz to zamawiający może nie dopuścić tego podwykonawcy do realizacji umowy w zakresie jaka miałaby być przez niego wykonywana.

Ma to dla Ciebie szczególne znaczenie, gdyż jest to okoliczność, za którą odpowiadasz. Jeżeli z tego powodu nie dotrzymasz terminu realizacji umowy to uniknięcie kary umownej z tego tytułu będzie ciężkie.

Żądanie dokumentów od podwykonawców

Warto byś przed przystąpieniem do realizacji umowy uczulił swoich podwykonawców, że zamawiający może oczekiwać przedstawienia przez nich odpowiednich dokumentów. Dlatego żądanie dokumentów od podwykonawców jest jak najbardziej uzasadnione.

Możesz również wprowadzić odpowiednie postanowienia do umów jakie zawierasz z podwykonawcami. Dzięki temu będą mieli czas na przygotowanie i nie będzie potem przykrych niespodzianek.

Bartosz Majda
adwokat

Zdjęcie Glenn Carstens-Peters pochodzi z Unsplash

***

Jak uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w zamówieniach publicznych?

W ostatni piątek byłem na konferencji web.lex w Warszawie. Było to spotkanie wspaniałych prawników, którzy dzielą się swoją wiedzą poprzez blogi prawnicze. Przy okazji miałem możliwość odświeżenia mapy kulinarnej stolicy i zaskoczyło mnie to, że ceny są korzystniejsze niż w Poznaniu.

Czyżby inflacja była w stolicy mniejsza? [Czytaj dalej…]

***

Po przeczytaniu: „Żądanie dokumentów od podwykonawców”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: