Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Jak zmienić Specyfikację Warunków Zamówienia (SWZ) lub Opis Przedmiotu Zamówienia (OPZ)?

Bartosz Majda23 marca 2021Komentarze (0)

Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, aby przetarg dopasował się do Ciebie to pewnie nie do końca spełniasz wymogi zamawiającego.

Nie jest to sytuacja bez wyjścia, o czym przekonasz się z dzisiejszego wpisu. Pierwszego z serii na ten temat.

Jak zmienić Specyfikację Warunków Zamówienia

Jak zmienić Specyfikację Warunków Zamówienia (SWZ) lub Opis Przedmiotu Zamówienia (OPZ)? Przez zadawanie pytań!

Jeżeli nie spełniasz warunków udziału w postępowaniu lub to co oferujesz nie do końca odpowiada opisowi przedmiotu zamówienia to możesz wziąć pod uwagę dwa rozwiązania.

Pierwszym jest próba wpłynięcia na zamawiającego poprzez zadawanie pytań do Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ). Jeżeli zamawiający odpowie po Twojej myśli to taka odpowiedź traktowana jest jak zmiana SWZ.

Skutkuje to tym, że odpowiedź taka jest wiążąca nie tylko dla Ciebie, ale i dla wszystkich innych wykonawców biorących udział w postępowaniu.

Musisz w związku z tym pamiętać, że działa to tak samo w przypadku pytań składanych przez innych wykonawców. Dlatego tak ważne jest weryfikowanie pytań i odpowiedzi do samego końca terminu składania ofert.

Może się bowiem zdarzyć, że na ostatniej prostej zamawiający dokona zmiany, której przeoczenie może mieć dla Ciebie zgubne skutki.

Jak długo można zadawać pytania do SWZ lub OPZ?

Nie ma ograniczenia co do terminu w jakim możesz składać pytania do SWZ lub OPZ. Istotne jest jednak to, że istnieją terminy, których przekroczenie przez Ciebie może skutkować tym, że zamawiający nie odpowie na Twoje pytania.

Dlaczego? Bo nie będzie musiał.

Terminy na zadawanie pytań, na które zamawiający ma obowiązek odpowiedzieć zostały określone w nowy sposób.

Aby Zamawiający musiał odpowiedzieć na Twoje pytania to muszą one wpłynąć do zamawiającego nie później niż na 4 dni przed upływem terminu składania odpowiednio ofert.

Wskazany przeze mnie termin jest nowym sposobem określenia terminu w stosunku do tego co było w starej PZP, gdzie trzeba było liczyć połowy terminów, dni etc., co nastręczało wielu trudności. Teraz jest to uporządkowane.

Jak zmienić SWZ lub OPZ bez łaski zamawiającego

Z moich doświadczeń wynika, że zamawiający są nieprzewidywalni. Czasem potrafią zmienić w SWZ (dawniej SIWZ) lub OPZ rzeczy naprawdę istotne.

Zdarza się im jednocześnie upierać przy sprawach nieistotnych w korzystaniu z przedmiotu zamówienia np. rzadkich funkcjonalnościach lub kolorach (!).

W związku z tym, jeśli zmiany i przetarg są dla Ciebie kluczowe zadawanie pytań może nie wystarczyć.

Jeżeli bardzo zależy Ci na zmianie to warto, abyś rozważył wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

>>> Przeczytaj o odwołaniu do KIO z powodu elektromobilności: Elektromobilność w zamówieniach publicznych

W przypadku odwołań dotyczących treści SWZ lub OPZ termin na wniesienie odwołania do KIO wynosi:

  1. 5 dni, jeżeli postepowanie, którego dotyczyć ma odwołanie jest o wartości poniżej progów unijnych.

W tym przypadku termin powinieneś liczyć od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub dokumentów zamówienia na stronie internetowej zamawiającego.

  1. 10 dni, jeżeli postepowanie, którego dotyczyć ma odwołanie jest o wartości powyżej progów unijnych.

Termin ten powinieneś liczyć od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia dokumentów zamówienia na stronie internetowej zamawiającego.

Czy warto składać odwołanie do KIO dotyczące SWZ lub OPZ?

Moim zdaniem warto. Jeśli wszystko pójdzie po twojej myśli to w zasadzie bez większych kosztów uzyskasz możliwość udziału w postępowaniu oraz złożenia konkurencyjnej oferty. O tym jak i dlaczego jest to możliwe pisałem m. in. we wpisach:

Nowe podstawy wykluczenia z postępowania – zachęta do oszczędnego gospodarowania prawdą

oraz

Oświadczeniowy zawrót głowy – czyli co trzeba złożyć wraz z ofertą?

Kiedy lepiej zadawać pytania do SWZ lub OPZ, a kiedy lepiej wnosić odwołanie do KIO?

Zadawanie pytań ma sens w zasadzie w dwóch przypadkach. 

Pierwszy to taki, gdy nie jesteś przekonany co do udziału w postępowaniu lub wiesz, że Twoje możliwości dość mocno rozmijają się z oczekiwaniami zamawiającego. Nie ryzykujesz w zasadzie nic, a istnieje szansa, że zamawiający dokona zmiany po Twojej myśli (nieprzewidywalność zamawiających).

Drugi jest bardziej prozaiczny. Zadawanie pytań jest lepszym, a w zasadzie jedynym rozwiązaniem, gdy upłynął Ci termin na wniesienie odwołania.

Wnoszenie odwołań do KIO jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że w rezultacie na pewno uzyskasz rozstrzygnięcie istotnej dla Ciebie kwestii. Rozstrzygnięcie wyda KIO lub zamawiający, jeśli uzna zasadność Twojego odwołania.

Poza tym przewagą jaką daje odwołanie do KIO jest też to, że zamawiający nie będzie mógł udzielić odpowiedzi „JAK W SIWZ” lub obecnie „JAK W SWZ” czyli klasycznej odpowiedzi nic nie wyjaśniającej.

Bartosz Majda
adwokat

Zdjęcie Jess Bailey Designs pochodzi z Pexels

***

Unieważnienie umowy o zamówienie publiczne

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której dowiedziałeś się, że Twój konkurent realizuje umowę dotyczącą zamówienia publicznego, o którym wcześniej nie słyszałeś?

Zaczynasz przeglądać TED lub BZP nerwowo zastanawiając się czy i kiedy przegapiłeś postępowanie [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Majda Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: