Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Jak podpisać ofertę składaną w zamówieniach publicznych

Bartosz Majda19 marca 2021Komentarze (0)

Elektronizacja zamówień publicznych w końcu dogoniła wszystkich zamawiających jak i wykonawców. Jeśli dotychczas składałeś oferty głównie w przetargach poniżej progów unijnych to nowa rzeczywistość może być dla Ciebie mało komfortowa.

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają mi wykonawcy jest to, w jaki sposób mają podpisać ofertę. Nie mają na myśli samego podpisu. Pytają również o ilość podpisów oraz miejsce ich umiejscowienia na ofercie lub oświadczeniach. Jest to w pełni zrozumiałe, gdy przypomni się konstrukcje dotychczasowych oświadczeń składanych w formie pisemnej.

Dziś skupię się jednak tylko na samym podpisie.

Jak podpisać ofertę składaną w zamówieniach publicznych – podpis elektroniczny

Sposobem podpisania oferty, który pewnie znasz i stosujesz jest kwalifikowany podpis elektroniczny.

Możesz korzystać z podpisów kwalifikowanych, gdyż jest to podstawowa forma składania podpisów. Jest bowiem dopuszczalna zarówno w przypadku postępowań powyżej progów unijnych jak i poniżej progów unijnych.

Jeżeli nie masz kwalifikowanego podpisu elektronicznego to informacje, jak go uzyskać są dostępne na stronach:

Ja posiadam dwa podpisy kwalifikowane. Jeden jeszcze aktywny, ale już chyba tylko z sentymentu. Obsługiwany jest bowiem przez kartę, którą muszę podłączać przez USB.

Drugi z kolei obsługiwany jest przez emulator zainstalowany na komputerze. Jest to wspaniałe rozwiązanie, które Ci polecam.  Nie masz ograniczeń co do ilości urządzeń, na których dokonujesz instalacji. Jedyne co Cię może ograniczać, to dostęp do telefonu, który wygeneruje token niezbędny do zalogowania.

Gdy potrzebujesz podpisu „za pięć dwunasta”

Może się zdarzyć, że Twój kwalifikowany podpis elektroniczny wygaśnie. Jeżeli z jakichś przyczyn tak się stanie i nie będziesz miał też możliwości szybkiego przedłużenia jego ważności to na szczęście nie wszystko stracone.

W postępowaniach poniżej progów unijnych masz możliwość podpisania oferty również podpisem zaufanym.

Podpisanie oferty podpisem zaufanym przez ePUAP

Tak dobrze przeczytałeś. Od tego roku możesz podpisywać oferty również podpisem zaufanym, czyli podpisem, który jest zawarty w ePUAP.

Obecnie samo stworzenie profilu zaufanego jest uproszczone i nie wymaga Twojej wizyty w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Skarbowym. Możesz to zrobić za pośrednictwem swojego banku.

Jeżeli będziesz chciał podpisać swoje ofertę ePUAPem to służę bezpośrednim linkiem: https://moj.gov.pl/nforms/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER

Podpisanie oferty podpisem osobistym

Od tego roku możesz również podpisać ofertę podpisem osobistym. Możliwe jest to w postępowaniach poniżej progów unijnych.

Czym jest podpis osobisty? Niestety mi intuicja nie przyszła z pomocą i musiałem poszukać, cóż to za twór. Okazuje się, że rozwiązanie jest prostsze niż się wydaje, ale jednocześnie chyba niezbyt popularne.

Uwaga… werble…

Podpis osobisty to podpis, który masz wbudowany w swój e-dowód osobisty, czyli nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Kiedy wymieniałem dowód osobisty miła Pani pytała mnie czy chcę taką opcję. W sumie nie wiem, czy skorzystałem, ale na pewno nigdy nie miałem okazji skorzystać z opcji wbudowanej w dowód. Może się okazać, że będzie to przygoda.

Gdybyś był zainteresowany uzyskaniem i korzystaniem z tego rozwiązania to tutaj znajdziesz wszelkie niezbędne informacje: https://www.gov.pl/web/e-dowod

Który sposób podpisania oferty wybrać?

Każde z rozwiązań ma pewnie swoje wady jak i zalety.

W przypadku korzystania przez Ciebie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego istnieje już orzecznictwo KIO. Możesz się z niego dowiedzieć jak zachować się np. przypadku wygaśnięcia certyfikatu lub błędów związanych z otwieraniem oferty opatrzonej takim podpisem. Mieliśmy kiedyś bardzo ciekawą sprawę z tym związaną, o której na pewno napiszę.

Korzystanie z podpisu zaufanego lub osobistego dziś jest pewną drogą w nieznane. Jednak rozwiązania te mają na pewno jedną przewagę nad podpisem kwalifikowanym. Dostawcą obu są podmioty publiczne. W związku z tym ciężko będzie przerzucić ciężar odpowiedzialności za niewłaściwe ich działanie na Ciebie.

Bartosz Majda
adwokat

***

Złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny po terminie

Kiedy otrzymujesz wezwanie do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny jedną z ważniejszych rzeczy dla Ciebie jest termin. Termin w jakim powinieneś udzielić odpowiedzi.

Niestety często zdarza się, że termin ten jest wykorzystywany przez zamawiających do próby pozbycia się wykonawców. W tym celu np. wyznaczają termin 3 dniowy w piątek [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: