Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Termin na odwołanie do KIO

Bartosz Majda26 kwietnia 2021Komentarze (0)

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Zwykle jest to okres obfitujący w spotkania przy grillu w gronie przyjaciół lub wyjazdy rodzinne. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, wyjechać będzie nieco trudniej z powodu ograniczeń covidowych.

Jedna rzecz na pewno nie uległa i ulegnie jednak zmianie. Rzeczą tą są terminy na wniesienie odwołania do KIO.

Dlaczego o nich piszę w kontekście majówki? Zostanie ona, podobnie jak inne święta, skrzętnie wykorzystana przez zamawiających, aby maksymalnie skrócić Ci termin na wniesienie odwołania do KIO. Również dzięki majówce wniesienia odwołania do KIO będzie dla Ciebie trudniejsze. Zaraz przeczytasz, dlaczego.

Termin na odwołanie do KIO

Liczenie terminu na wniesienie odwołania do KIO

Standardowe i najczęściej stosowane terminy na wniesienia odwołania do KIO to 5 lub 10 dni od dnia uzyskania wiedzy o podstawie do wniesienia odwołania. Jak wyglądają dokładnie te terminy jest dobrze opisane na stronie KIO, więc nie będę tego powielał.

Ważne jest to, że jeśli ostatni dzień przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy (takimi dniami są 1 i 3 maja) to zyskujesz dodatkowe dni na wniesienia odwołania. Wtedy bowiem ostatni dzień będzie wypadał na najbliższy dzień roboczy.

Jaki wpływ na wniesienie odwołania ma majówka?

Po dotychczasowej lekturze możesz myśleć, że nie jest tak źle. Wyobraź sobie jednak, że dowiadujesz się w najbliższy piątek (30 kwietnia) o godzinie 14.59, że Twoja oferta nie wygrała. Musisz teraz rozważyć czy złożyć w związku z tym odwołanie, które ma podważyć ofertę Twojego konkurenta. Termin na wniesienia odwołania upływa za 5 dni, czyli 5 maja. Spójrz w kalendarz…

Tak, dobrze widzisz. Na Twój wniosek, który składasz jeszcze w piątek, dotyczący przesłania Ci oferty konkurencji zamawiający najwcześniej spojrzy 4 maja. Jeśli będziesz miał szczęście i mało złośliwego zamawiającego to odpowie tego samego dnia w miarę porannych godzinach. Jeśli nie, to otrzymasz odpowiedź 5 maja, czyli w ostatnim dniu na złożenie odwołania do KIO.

Niemożliwe?

Termin na odwołanie do KIO

Kiedy jeszcze termin na wniesienie odwołania do KIO może być skrócony?

Niedawno podobny układ dni mieliśmy w święta Wielkanocne. Trzech moich klientów dowiedziało się rozstrzygnięciu przetargu lub o czynnościach zamawiającego, na które musieli reagować w piątek przed świętami.

Zawiadomienia zamawiający wysyłali na chwilę przez zakończeniem ich pracy. Przez to nie był możliwy z nimi kontakt jeszcze tego samego dnia. Lany poniedziałek to też dzień ustawowo wolny od pracy, więc życie u zamawiającego zaczęło się toczyć od wtorku. Jak łatwo policzyć czas na wniesienie odwołań do KIO upływał w środę, czyli tak jak w moim majówkowym przykładzie.

Podobna sytuacja ma miejsce w zasadzie zawsze, gdy dni świąteczne lub wolne od pracy stykają się z weekendem. Sam weekend to zawsze zabrania dwóch dni na działanie. Zapewne zauważyłeś, że wiele rozstrzygnięć przetargów jest w piątki. Jeśli doliczy się do tego kolejne dni to robi się ciężko.

>>> Czy zastanawiałeś się nad tym ile procent odwołań uwzględnia KIO? Sprawdź wpis Odwołanie do KIO – czy warto składać? 

Najbardziej niekorzystna jest zbitka związana ze świętami Bożego Narodzenia. Wtedy są dwa dni wolne obok siebie. Jeśli dołożymy do nich weekend to w praktyce okazuje się, że zamawiający może nam przekazać wnioskowane dokumenty dopiero w dniu, w którym upływa termin na wniesienie odwołania.

Co zrobić by zamawiający nie zaskoczył Cię majówką lub innymi świętami?

Działaniem jakie zawsze podejmujemy z Klientami jest jak najwcześniejsze uzyskanie ofert firm konkurencyjnych. Pozwala to nam na uzyskanie pewnego zakresu wiedzy na temat tych ofert.

Jednocześnie na bieżąco monitorujemy jakie pisma i dokumenty te firmy składają do zamawiającego. Dzięki temu na bieżąco wiemy czy mamy szanse na złożenie odwołania do KIO.

Tobie też polecam taką strategię. Dzięki temu działania zamawiających podejmowane w najbardziej nieoczekiwanych momentach nie będą aż tak uciążliwe.

Czy termin na wniesienie odwołania do KIO może być przedłużony?

Zdarza się tak, że trafiają do mnie wykonawcy, z którymi odwołanie do KIO ma być naszą pierwszą wspólną sprawą.

Niestety wtedy mamy do wykorzystania tylko ten pozostały czas, gdyż termin na wniesienie odwołania do KIO nie ulega wydłużeniu. Jest tak pomimo tego, że zamawiający na ostatnią chwilę przekazują niezbędne nam dokumenty.

Bartosz Majda
adwokat

Zdjęcie Omar Al-Ghosson pochodzi z Unsplash

***

Brak współdziałania zamawiającego jako podstawa rozwiązania umowy

Zamawiający mogą wykluczyć Cię z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli w swoim CV masz wpadkę związaną z:

 • brakiem zrealizowania lub
 • nienależytym zrealizowaniem wcześniejszej umowy z zamawiającym publicznym.

Niestety jest to często wykorzystywane do tego, aby próbować przymusić Cię do [Czytaj dalej]

***

Po przeczytaniu: „Termin na odwołanie do KIO”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: