Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Niedozwolone postanowienia umowne w zamówieniach publicznych

Bartosz Majda10 maja 2021Komentarze (0)

Na stronie Urzędu Zamówień Publicznych pojawił się dokument dotyczący partnerstwa i wyrównywania pozycji stron umowy w zamówieniach publicznych. Dokument dostępny jest TUTAJ.

Niedozwolone postanowienia umowne w zamówieniach publicznychJuż sama nazwa dokumentu wskazuje na to, co każdy wykonawca (zapewne Ty również) wiesz. Strony umowy o zamówienie publiczne powinny być tratowane jako równorzędni partnerzy.

Niestety tak nie jest. Przykładów nie trzeba szukać daleko. W ubiegłym miesiącu do jednego z mojego klientów zamawiający napisał tak:

Pan X i jego pełnomocnicy zdają się nie zauważać, iż zobowiązanym do wykonywania przedmiotu w/w umów jest Wykonawca, a w tej sytuacji to Zamawiającemu przysługuje prawo wzywania nierzetelnego wykonawcy do należytego wykonywania zobowiązań umownych, a nie odwrotnie!

A my tylko nie mogliśmy się doprosić, aby zamawiający przekazał Klientowi terenów na jakich miał realizować prace w odpowiednim stanie…

Nie będę opisywał treści dokumentu ani go oceniał. Chciałbym zwrócić Ci uwagę na jeden z jego elementów tj. niedozwolone postanowienia umowne z zamówieniach publicznych, czyli klauzule abuzywne w PZP.

Klauzule abuzywne – co to takiego?

Klauzule abuzywne to nic innego jak postanowienia umowne, które pomimo tego, że w umowie nie powinny się znaleźć, to jednak się w niej znalazły. Często w myśl zasady, że papier wszystko przyjmie.

W prawie zamówień publicznych z 2021 r. klauzule abuzywne są następujące:

 • wskazanie odpowiedzialności wykonawcy za opóźnienie, chyba że jest to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia;
 • naliczanie kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem;
 • nałożenie odpowiedzialności na wykonawcę za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający;
 • wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zamówienia przez zamawiającego bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron.

Jaki jest skutek wprowadzenia klauzul abuzywnych do umowy o zamówienie publiczne?

Tak jak w przypadku wszystkich klauzul abuzywnych ich wprowadzenie do umowy skutkuje tym, że nie są one wiążące dla stron. Oznacza to dla Ciebie, że jeśli taka klauzula znajduje się w Twojej umowie z zamawiającym to nie musisz działać zgodnie z nią.

To czy masz do czynienia z klauzulą abuzywną powinieneś zweryfikować po lekturze całej umowy. To co może się wydawać abuzywne takie w ostateczności może nie być i na odwrót. Zawsze uczulam na to Klientów i wiedzą, żeby nie przysyłać mi „tylko jednego zdania z umowy do sprawdzenia” 😉

Gdzie szukać klauzul abuzywnych w zamówieniach publicznych?

Poza ściśle określoną wymienianką jaką widziałeś przed chwilą dodatkowym źródłem wiedzy o klauzulach abuzywnych w zamówieniach publicznych ma być zestawienie/rejestr takich klauzul prowadzony przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Na razie go nie znalazłem.

Gdy myślę o tym zestawieniu z nostalgią wracają wspomnienia związane z rejestrem klauzul abuzywnych prowadzonych przez Prezesa UOKiK.

Dotyczył konsumentów i nadal jest dostępny tutaj. Ile wtedy powstało „stowarzyszeń chroniących konsumentów”, aby tylko móc zaskarżać postanowienia abuzywne. Najczęściej dotykało to branży e-commerce.

Ciekawy jestem czy podobnie będzie w klauzulami abuzywnymi w zamówieniach publicznych. W tym przypadku nie trzeba nawet tworzyć „stowarzyszeń”. To co może jednej powstrzymywać przez taką działalnością to koszty odwołania do KIO.

jak wnieść odwołąnie do KIODrugim czynnikiem jest możliwość uwzględnienia odwołania w całości przez zamawiającego, co skutkuje brakiem zwrotu kosztów na rzecz odwołującego. Zobaczymy.

***

Po przeczytaniu: „Niedozwolone postanowienia umowne w zamówieniach publicznych”, zapraszam również do lektury:

Photo by Romain Dancre on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: