Na stronie UZP po majówce można zaobserwować zwiększony ruch. Ostatnio pisałem o klauzulach abuzywnych, gdyż UZP wydał publikację o partnerstwie i wyrównywaniu pozycji stron umowy.
Chwilę później zauważyłem, że wydany został pierwszy w tym roku Informator UZP, który poświęcony jest nowościom w nowej ustawie PZP.
Tym na co chciałbym zwrócić Twoją uwagę to przygotowane tam schematy postępowań. Jestem dużym entuzjastą takiego opracowywania aktów prawnych. Te przygotowane przez UZP stanowią dość przystępną formę uporządkowania wiedzy o trybie podstawowym udzielania zamówień publicznych.
Tryb podstawowy udzielania zamówień publicznych bez negocjacji
Najbardziej przydatny będzie dla Ciebie schemat dotyczący trybu podstawowego bez negocjacji, który dostępny jest TUTAJ.
Dlaczego będzie on najbardziej przydatny? Z Informatora wynika bowiem, że w przypadku zamówień poniżej progów unijnych 87,97 % zostało wszczętych w tym trybie.
Z innych ciekawostek statystycznych (piszę o bez sarkazmu, bardzo lubię takie zestawienia) wynika, że w przypadku postępowań powyżej progów unijnych najbardziej popularny jest przetarg nieograniczony. W tym trybie wszczętych zostało 98,54 % postępowań.
Dane dotyczą pierwszego kwartału tego roku. Moim zdaniem w przypadku trybu podstawowego jego udział na koniec roku będzie jeszcze większy. Na pewno wrócę do tych danych na koniec roku i zobaczymy, w którą stronę to poszło.
Bartosz Majda
adwokat
***
Wypowiedzenie umowy o zamówienie publiczne przez wykonawcę
W ostatnim czasie mam wrażenie, że mój blog powinien zmienić nazwę na rozwiązanie umowy PZP
Coraz częściej otrzymuję pytania w jaki sposób wykonawca może wypowiedzieć lub odstąpić od umowy zawartej na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych [Czytaj dalej…]
***
Po przeczytaniu: „Tryb podstawowy udzielania zamówień publicznych”, zapraszam również do lektury:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }