Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Tryb podstawowy udzielania zamówień publicznych

Bartosz Majda12 maja 2021Komentarze (0)

Na stronie UZP po majówce można zaobserwować zwiększony ruch. Ostatnio pisałem o klauzulach abuzywnych, gdyż UZP wydał publikację o partnerstwie i wyrównywaniu pozycji stron umowy.

Chwilę później zauważyłem, że wydany został pierwszy w tym roku Informator UZP, który poświęcony jest nowościom w nowej ustawie PZP.

Tym na co chciałbym zwrócić Twoją uwagę to przygotowane tam schematy postępowań. Jestem dużym entuzjastą takiego opracowywania aktów prawnych. Te przygotowane przez UZP stanowią dość przystępną formę uporządkowania wiedzy o trybie podstawowym udzielania zamówień publicznych.

Tryb podstawowy udzielania zamówień publicznych bez negocjacji

Najbardziej przydatny będzie dla Ciebie schemat dotyczący trybu podstawowego bez negocjacji, który dostępny jest TUTAJ.

Dlaczego będzie on najbardziej przydatny? Z Informatora wynika bowiem, że w przypadku zamówień poniżej progów unijnych 87,97 % zostało wszczętych w tym trybie.

Z innych ciekawostek statystycznych (piszę o bez sarkazmu, bardzo lubię takie zestawienia) wynika, że w przypadku postępowań powyżej progów unijnych najbardziej popularny jest przetarg nieograniczony. W tym trybie wszczętych zostało 98,54 % postępowań.

Dane dotyczą pierwszego kwartału tego roku. Moim zdaniem w przypadku trybu podstawowego jego udział na koniec roku będzie jeszcze większy. Na pewno wrócę do tych danych na koniec roku i zobaczymy, w którą stronę to poszło.

Bartosz Majda
adwokat

***

Wypowiedzenie umowy o zamówienie publiczne przez wykonawcę

W ostatnim czasie mam wrażenie, że mój blog powinien zmienić nazwę na rozwiązanie umowy PZP 😉

Coraz częściej otrzymuję pytania w jaki sposób wykonawca może wypowiedzieć lub odstąpić od umowy zawartej na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych [Czytaj dalej…]

***

Po przeczytaniu: „Tryb podstawowy udzielania zamówień publicznych”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: