Elementem wspólnym ofert, które są składane w zamówieniach publicznych na roboty budowlane jest wynagrodzenie ryczałtowe. Z moich obserwacji wynika, że większość postępowań, w których biorą też udział moi klienci, jako formę rozliczenia przyjmuje właśnie rozliczenie ryczałtowe.
Jest to na pozór rozwiązanie idealne – zamawiający dokładnie wie, ile zapłaci. Ty natomiast wiesz, ile otrzymasz wynagrodzenia i nie musisz tworzyć szczegółowej dokumentacji kosztorysowej. Bardzo często jednak ten idylliczny obraz ulega zakłóceniu przez… roboty dodatkowe.
Czym są roboty dodatkowe w robotach budowlanych?
Pierwszy problem jaki pojawia się w przypadku robót dodatkowych w robotach budowlanych to określenie co jest robotami dodatkowymi. Zawierając umowę na roboty budowlane z zamawiającym, w której wynagrodzenie jest ryczałtowe, na pewno znajdziesz w niej taką klauzulę (lub do niej podobną):
Umowa obejmuje swoim zakresem również wykonanie wszelkich prac niezbędnych do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy.
Klauzula ta ma na celu uniemożliwienie lub znaczne utrudnienie Ci dochodzenia roszczeń za roboty, które wykonasz, a których wykonanie oceniasz jako ponadprogramowe. Dlaczego?
Wynika to ze specyfiki rozliczenia ryczałtowego. Kiedy w umowie ustaliłeś z zamawiającym, że rozliczycie się ryczałtowo to oznacza to, że:
- zamawiający określił zakres przedmiotu umowy, ale mógł o czymś zapomnieć,
- Ty jako profesjonalista wiesz, co jest niezbędne, aby zrealizować przedmiot umowy i przy swojej kalkulacji doliczyłeś to do swojej oferty.
Ważne jest jednak to, że zakres Twojego samodzielnego doliczania nie jest nieograniczony. Powinny to być bowiem elementy stanowiące niezbędne minimum, aby robota była wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Tym samym wszystko to co przekracza to niezbędne minimum możesz starać się rozliczyć jako roboty dodatkowe.
Jak postępować z zamawiającym, aby uzyskać wynagrodzenie za roboty dodatkowe?
Najczęściej na problem z rozliczeniem robót dodatkowych możesz natrafić, gdy realizujesz prace na podstawie wadliwej dokumentacji projektowej.
W takim przypadku Ty zgłaszasz problem, a zamawiający prosi o wyjaśnienia autora projektu. Ten z kolei mówi, że wszystko jest w porządku, a problem jest z Tobą, bo nie umiesz czytać dokumentacji projektowej. Skoro nie umiesz jej czytać to nie zauważyłeś co jest w niej napisane i źle skalkulowałeś ofertę. A teraz chcesz dodatkowe pieniądze które Ci się nie należą.
Brzmi znajomo?
Jeśli spotkała Cię taka sytuacja to powinieneś pamiętać o poniższych kwestiach.
1. Sygnalizuj realizację robót budowlanych
Jeśli wykonasz prace, które Twoim zdaniem powinny być rozliczane jako roboty dodatkowe i nie zasygnalizujesz tego zamawiającemu wprost, to znacznie utrudnisz sobie możliwość dochodzenia zapłaty.
Wynika to z tego, że Sąd uzna taką sytuację jako przyznanie przez Ciebie, że prace, które wykonałeś wcale nie były robotami dodatkowymi. Bo gdyby było to przecież byś ich nie realizował nie wiedząc czy zamawiający za nie zapłaci.
Zatem koniecznie zgłaszaj, że coś wykracza poza zakres Twojej umowy i żądaj jasnego określenia przez zamawiającego co w związku z tym masz robić.
2. Nadawaj ustaleniom formę pisemną/mailową
Jeśli zamawiający twierdzi, że wszystko będzie dobrze, że się rozliczycie i jednocześnie nie chce podpisać aneksu to powinno o wzbudzić Twoją czujność.
Coraz częściej zamawiający przewidują w umowach szczegółowy tryb wprowadzania robót dodatkowych i związanych z nimi rozliczeń. Kiedy przychodzi do płacenia stwierdzają, że tryb ten nie został dochowany więc nie mogą zapłacić. Brutalne, ale prawdziwe.
Dla swojego dobra w takich sytuacjach powinieneś co najmniej e-mailem podsumować:
- na co się umówiliście
- i jak się za to rozliczycie.
Powinieneś to zrobić jak najszybciej po każdych ustaleniach.
3. Weryfikuj zakres dokumentacji projektowej
Ważne jest to jaki zakres prac obejmuje dokumentacja projektowa.
Często spotkać możesz się postępowaniami, w których zamawiający chce zlecić realizacje tylko ułamka prac objętych pierwotną dokumentacją projektową. Kiedy to robi to mniej lub bardziej umiejętnie ogranicza zakres prac do wykonania i modyfikuje projekt.
Zamawiający ma do tego prawo. W takich sytuacjach musi pamiętać o tym, że ryzyko nieuwzględnienia czegoś w dokumentacji projektowej obarcza jego, a nie Ciebie.
Realizując zamówienie obejmujące roboty budowlane bardzo dokładnie weryfikuj dokumentację projektową. Wszelkie nieścisłości lub braki zgłaszaj i oczekuj odpowiedniego rozliczenia.
To tyle na dziś. O kwestiach odpowiedzialności za błędy projektowe, konieczności ich zgłaszania oraz zaniechań w tym zakresie jeszcze napiszę.
Bartosz Majda
adwokat
Photo by Troy Mortier on Unsplash
***
Rażąco niska cena a wadium
Czasami zdarza się, że wiesz, że oferta, którą złożyłeś zawiera błędy w kalkulacji. Może to wynikać z pominięcia jakichś elementów przy wycenie lub błędu pracownika, który ofertę sporządzał.
W takim przypadku „załapanie się” na próg rażąco niskiej ceny jest szansą na to, aby wyjść z przetargu z twarzą i bez ponoszenia znacznych kosztów [Czytaj dalej…]
***
Po przeczytaniu: „Roboty dodatkowe w zamówieniach publicznych a ryczałt”, zapraszam również do lektury:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }