Bardzo często zdarza się, że w trakcie realizacji umów o zamówienia publiczne dochodzi do spięć pomiędzy wykonawcami a zamawiającymi.
W przypadku robót budowlanych najczęściej podstawą są błędy lub nieścisłości w dokumentacji projektowej jaką przekazał Ci zamawiający.
W przypadku dostaw problemy związane być mogą z odmienną oceną jakości towarów, gdy stosujesz rozwiązania równoważne. Natomiast w przypadku usług najczęściej są to konflikty związane z niedopasowaniem osobowym 😉
W takich przypadkach, gdy zamawiającym kończą się już argumenty prawie zawsze sięgają po jeden.
Zerwiemy umowę i wtedy będziesz wykluczany z innych postępowań o zamówienia publiczne z powodu nienależytego wykonania umowy.
Musisz przyznać, że taki argument jest dość poważny. Dla firm, które działają wyłączenie na rynku zamówień publicznych stanowi wręcz o być albo nie być.
Czy takie stawiania sprawy przez zamawiających jest dopuszczalne? Czy można sobie z tym jakoś radzić? O tym właśnie będą najbliższe artykuły.
Czy nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy zawsze jest podstawą do wykluczenia?
W jednym z wcześniejszych artykułów pisałem o tym, że zmieniły się obowiązkowe i dodatkowe przesłanki wykluczenia z postępowania (obecnie uregulowane w art. 108 PZP i art. 109 PZP). Artykuł jest tutaj.
Wykluczenie z postępowania z powodu wcześniejszego rozwiązania innej umowy dotyczącej zamówienia publicznego może stanowić podstawę wykluczenia z postępowania tylko wtedy, gdy zamawiający w danym postępowaniu wpisze tę przesłankę do SWZ.
Jeżeli zatem nie znajdziesz w SWZ takiej podstawy do wykluczenia Cię z postępowania to nie powinieneś się tym martwić.
Jednocześnie, gdy będziesz weryfikować SWZ i składać oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia Cię z postępowania to zwróć uwagę na to, aby Twoje oświadczenia były prawdziwe.
Jeśli bowiem oświadczysz, że nigdy nie rozwiązano z Tobą umowy, a Twój konkurent wykaże, że rozwiązano to możesz mieć problem. Takie nieprawdziwe oświadczenie jest odrębną przesłanką do wykluczenia Cię z postępowania.
Kiedy wcześniejsze rozwiązanie umowy może skutkować wykluczeniem z kolejnych postępowań?
Może przytrafiła Ci się sytuacja, w której rozwiązano z Tobą umowę o zamówienie publiczne. Nie oznacza to automatycznie, że powinno się wykluczać Cię z postępowań.
W takiej sytuacji sugeruję, abyś zweryfikował:
- Dlaczego doszło do rozwiązania umowy? Z czyjej winy – tylko z Twojej?
- Czy umową, którą realizowałeś wykonałeś w większej czy w mniejszej części? Czy wykonałeś istotne części umowy? (Oceny powianieś dokonać pod kątem zakresu i charakteru konkretnej umowy)
- Jakie dokładnie przyczyny rozwiązania umowy wskazano?
- Jakie były skutki rozwiązania umowy z Tobą?
Dopiero ocena rozwiązania Twojej dokonana co najmniej pod kątem powyżej wskazanych pytań może dać Ci odpowiedź czy powinno się Ciebie wykluczać.
Bartosz Majda
adwokat
***
Wypowiedzenie umowy o zamówienie publiczne przez wykonawcę
W ostatnim czasie mam wrażenie, że mój blog powinien zmienić nazwę na rozwiązanie umowy PZP
Coraz częściej otrzymuję pytania w jaki sposób wykonawca może wypowiedzieć lub odstąpić od umowy zawartej na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych.
Jest to niestety wynikiem bardzo trudnej sytuacji rynkowej oraz dużej niechęci zamawiających do wprowadzania zmian w umowach. Zmian, które mają na celu [Czytaj dalej…]
***
Po przeczytaniu: „Nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy jako podstawa wykluczenia z postępowania o zamówienie publiczne”, zapraszam również do lektury:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }