Bartosz Majda

adwokat

Specjalizuję się w obsłudze prawnej wykonawców konkurujących o zamówienia publiczne. Pomagam im w potyczkach z zamawiającymi oraz reprezentuję ich przed Krajową Izbą Odwoławczą. Przygotowuję umowy z podwykonawcami.
[Więcej >>>]

Chcesz wygrać przetarg? +48 691 597 219

Nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy jako podstawa wykluczenia z postępowania o zamówienie publiczne

Bartosz Majda20 maja 2021Komentarze (0)

Bardzo często zdarza się, że w trakcie realizacji umów o zamówienia publiczne dochodzi do spięć pomiędzy wykonawcami a zamawiającymi.

W przypadku robót budowlanych najczęściej podstawą są błędy lub nieścisłości w dokumentacji projektowej jaką przekazał Ci zamawiający.

W przypadku dostaw problemy związane być mogą z odmienną oceną jakości towarów, gdy stosujesz rozwiązania równoważne. Natomiast w przypadku usług najczęściej są to konflikty związane z niedopasowaniem osobowym 😉

W takich przypadkach, gdy zamawiającym kończą się już argumenty prawie zawsze sięgają po jeden.

Zerwiemy umowę i wtedy będziesz wykluczany z innych postępowań o zamówienia publiczne z powodu nienależytego wykonania umowy.

Musisz przyznać, że taki argument jest dość poważny. Dla firm, które działają wyłączenie na rynku zamówień publicznych stanowi wręcz o być albo nie być.

Czy takie stawiania sprawy przez zamawiających jest dopuszczalne? Czy można sobie z tym jakoś radzić? O tym właśnie będą najbliższe artykuły.

Czy nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy
zawsze jest podstawą do wykluczenia?

W jednym z wcześniejszych artykułów pisałem o tym, że zmieniły się obowiązkowe i dodatkowe przesłanki wykluczenia z postępowania (obecnie uregulowane w art. 108 PZP i art. 109 PZP). Artykuł jest tutaj.

Wykluczenie z postępowania z powodu wcześniejszego rozwiązania innej umowy dotyczącej zamówienia publicznego może stanowić podstawę wykluczenia z postępowania tylko wtedy, gdy zamawiający w danym postępowaniu wpisze tę przesłankę do SWZ.

Jeżeli zatem nie znajdziesz w SWZ takiej podstawy do wykluczenia Cię z postępowania to nie powinieneś się tym martwić.

Nienależyte wykonanie wcześniejszej umowyJednocześnie, gdy będziesz weryfikować SWZ i składać oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia Cię z postępowania to zwróć uwagę na to, aby Twoje oświadczenia były prawdziwe.

Jeśli bowiem oświadczysz, że nigdy nie rozwiązano z Tobą umowy, a Twój konkurent wykaże, że rozwiązano to możesz mieć problem. Takie nieprawdziwe oświadczenie jest odrębną przesłanką do wykluczenia Cię z postępowania.

Kiedy wcześniejsze rozwiązanie umowy może
skutkować wykluczeniem z kolejnych postępowań?

Może przytrafiła Ci się sytuacja, w której rozwiązano z Tobą umowę o zamówienie publiczne. Nie oznacza to automatycznie, że powinno się wykluczać Cię z postępowań.

W takiej sytuacji sugeruję, abyś zweryfikował:

 • Dlaczego doszło do rozwiązania umowy? Z czyjej winy – tylko z Twojej?
 • Czy umową, którą realizowałeś wykonałeś w większej czy w mniejszej części? Czy wykonałeś istotne części umowy? (Oceny powianieś dokonać pod kątem zakresu i charakteru konkretnej umowy)
 • Jakie dokładnie przyczyny rozwiązania umowy wskazano?
 • Jakie były skutki rozwiązania umowy z Tobą?

Dopiero ocena rozwiązania Twojej dokonana co najmniej pod kątem powyżej wskazanych pytań może dać Ci odpowiedź czy powinno się Ciebie wykluczać.

***

Po przeczytaniu: „Nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy jako podstawa wykluczenia z postępowania o zamówienie publiczne”, zapraszam również do lektury:

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez MAJDA STRZYŻEWSKA Kancelaria Adwokacka sp. p. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: